אשר גל

מי קולון מלבנון

בשעת אחר צהריים מאוחרת הגענו לאחד הכפרים . על הכפר רבצה  עננה שחורה, שרידים של הפגזה שהביאה הרוח. בלילה פרשנו שקי שינה בכיתות בית הספר והלכנו לישון מבלי לדעת את שם הכפר. מוקדם בבוקר העירה אותי קיבה ריקה ועשן מדורה שעליה אפו פיתות. כולם נחרו סביבי. הריח היה מטמטם והרעב הציק עד שלא יכולתי להתאפק. החצר שבה הפיתות נאפו נראתה לי קרובה. בניגוד לפקודות לקחתי נשק והלכתי בכיוון הריח. עשיתי דרכי בתוך חצרות. בתחילה, הכל היה פשוט ,אולם עד מהרה מצאתי את עצמי מסתבך כמו במבוך. החלטתי לצאת מהחצר. הייתי חייל מזוין  שהגיח מתוך הערפל  ברחוב הראשי שבמרכז הכפר. התכנית  שלי הייתה לקנות  כמה פיתות, לזרוק בתמורה שתי קופסאות של סיגריות אמריקאיות שדודות, ולחזור מהר לפני שיגלו שנעלמתי.

הייתה שעת בוקר מוקדמת ואף חנות לא הייתה פתוחה מלבד המספרה. ישב בה זקן. הוא סיים להתגלח  וחלף על פני מפיץ ניחוח חזק של בושם לימוני. הספר עמד בפתח המספרה.

הוא הסתכל עלי ואמר:

  "Mister you need a shave".

  הסתכלתי עליו וחייכתי. נכון, כל הגברים בכפר נמלטו כדי לא להיעצר על  ידינו, ומצב הפרנסה נואש, אבל מה הוא רוצה ממני ? הספר הביט בי והזיז את פניו שמאלה במהירות. הסטתי את מבטי בכיוון שרמז ולא ראיתי דבר. שמעתי רעש  של רכב נוסע באטיות . הספר שוב העיף בי מבט ואמר בקול  רם וסמכותי, כאילו לא הבנתי:

            "Mister you need a shave"

בלי לשאול , הוא תפס בידי  ומשך אותי בעדינות לתוך החנות. ראיתי בעיניו מבט מלא רחמים על חייל טיפש שניקלע למקום שאינו מעלה בדעתו עד כמה הוא מסוכן.  הבנתי שהוא מתכוון לכלי הרכב שברגע זה נראה בקצה הרחוב . נכנסתי למספרה. הספר רמז לי למסור לו את הנשק. הוא לקח אותו אל  מאחורי וילון של מחסן קטנטן שבו החזיק ציוד מספרה. הוא הושיב אותי על הכיסא הניח סדין על פלג גופי העליון וסיבן את פני בקצף גילוח. קולו של הרכב הלך וגבר וכבר היה סמוך למספרה. הספר הניח את התער על פני והחל לגלח. הוא היה מיומן ובמספר תנועות גילח את זיפי זקני. הוא סיבן בהרבה קצף וגילח פעם נוספת. כשחלף עם התער על הגרוגרת, הביט במראה שהייתה מעלינו. ניתן היה לראות בה את מה שקורה בחוץ. הייתי עם גבי לרחוב וראיתי טנדר ועליו מקלע כבד עם מספר לוחמי אויב. על משטח העבודה במספרה, היה מונח תרמוס והספר מזג  ממנו תה. זה היה התה הכי מתוק ששתיתי בחיי.

כשסיימתי לשתות הספר השפריץ עלי מי קולון לימוניים:

From Turkey"                  " , חייך.

                                                          2

הוא פתח קופסת קרטון קטנה, הוציא מתוכה חתיכות רחת לקום מפודרות באבקת סוכר ונתן לי :

"Also from Turkey"

גם זה היה מתוק להחריד. כשסיימתי להתגלח, הורדתי מעלי את הסדין ושתיתי עוד תה עד שלא שמעתי יותר את הטנדר. הוצאתי את הנשק ממחבואו  וחזרתי בריצה לבית הספר .

חזרתי עם ריח עז של בושם אחרי גילוח וטעם מתוק ודביק בפה . רוב החיילים עדיין ישנו. כמה עמדו ליד עוקב המים בחצר והתגלחו.